Главная  |  Форум  |  Статьи  |  Блоги  |  Галереи  |  Консультации по ГВ  |  Расписание занятий
по-русски   latviski
четверг, 28 марта

Фотозал

Занятия и экскурсии



Фотозал

Фотозал

Креатив Лавка

Купи-продай




Diana Makedonska, sertificēta zīdīšanas veicināšanas konsultante

No krievu valodas tulkoja Oksana Dembovska


Internēta valodā FAQ ir Frequently Asked Questions, bieži uzdotie jautājumi - BUJ.


Krūts zīdīšana ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas nosaka bērna normālu augšanu un attīstību, jo māmiņas piena sastāvā ir ideāli sabalansēti barojošās vielas, fermenti, vitamīni un minerāli, un tāpēc tas labvēlīgi ietekmē bērna imunitātes veidošanos, iekšējo orgānu darbību, skeleta attīstību un pastāvīgo zobu kalcifikāciju. Neviens piena maisījums nevar bērnam aizvietot māmiņas pienu.

Saskaņā ar Vispasaules veselības aizsardzības organizācijas (VVAO) datiem, īpaši veselīgi bērniņam ir, ja krūts piens ir viņa vienīgais ēdiens visā pirmā dzīves pusgada laikā, jo tieši tad tiek ielikti pamati viņa veselībai visam turpmākajam mūžam.

Vai var gadīties tā, ka jaunai māmiņai nav piena?

Visbiežāk māmiņai „nav piena” tikai tā iemesla dēļ, ka ir nepareizi organizēta krūts barošana.

Gatavošanas laktācijai sākas jau grūtniecības laikā: aug un attīstās piena dziedzeris un jau 3.grūtniecības trimestrī krūts sāk nelielos daudzumos izstrādāt pirmpienu. Piena (pirmpiena) izdalīšanās tiek pagaidām bloķēta ar hormoniem, kurus izstrādā placenta. Attiecīgi dzemdību laikā, kad notikusi placentas atdalīšanās, organisms saprot, ka ir laiks ražot pieniņu. Hormons prolaktīns stimulē piena dziedzeri, piespiežot to izstrādāt pieniņu, bet otrais hormons, oksitocīns, atbild par piena izdalīšanos no krūts.

Vēlāk, pēc dzemdībām, jaundzimušais atrodas ar māmiņu, mamma viņu nēsā uz rokām, glāsta, jūt viņa smaržu, dzird bērniņu raudot, liek viņu pie krūts, mazulis pie krūts zīž un nomierinās, aizmieg… Viss tas dod mātei signālu, ka viņas pieniņš ir pieprasīts. Pirmajās savas dzīves dienās mazulis saņem pirmpienu, bet 2.–5.diennaktī parasti sāk izdalīties piens.

Palēnināta pieniņa „atnākšana”, kad piena pieplūdums sākas tikai 6.–10. diennaktī, var būt sarežģītu dzemdību vai pēcdzemdību sarežģījumu rezultāts. Citi iemesli – atsevišķa bērniņa un mātes uzturēšanās, retas barošanas reizes pēc režīma (reizi 3–4 stundās), bērna zīšanas laika ierobežošana, kā arī piebarojuma vai ūdens ieviešana bērna ēdienkartē pirmajās dzīves dienās. Rezultātā nenotiek produktīva bērniņa zīdīšana, kas var traucēt pieniņa „atnākšanu”.

Vai ir nepieciešams atslaukt pienu un kāpēc?

Parasti piens nav jāatslauc, taču ir arī izņēmuma gadījumi:

  • Pirmajās dienās pēc piena „atnākšanas”, kad laktācija vēl nav normalizējusies. Ja jūtat, ka krūts ir pārpildīta, bet bērniņš guļ, un aizmigušu pielikt pie krūts nesanāk, tad var nedaudz atslaukt, bet patiešām nedaudz, tikai līdz atvieglojuma sajūtas.

  • Tāpat pirmajās dienās, kad parādās piens, un krūts ir ļoti piepildīta un pēc formas gandrīz vai līdzinās bumbai, areola kļūst saspringta un, iespējams, ir slikti izteikta. Mazulim ir grūti satvert krūtsgalu kopā ar areolu, jo mutīte ir maza. Arī zīst pilnu un cietu krūti ir sarežģīti, jo tas prasa no bērniņa pārāk daudz spēka. Tādā gadījumā parasti rekomendē pirms barošanas nedaudz atslaukt pienu, lai areola kļūtu mīkstākā.

  • Ja māmiņa plāno atstāt bērniņu uz 3 vai vairāk stundām, tad ir jāparūpējas par ēdienu mazulim, ko dot, kad mammas nav blakus. Atslaukts pieniņš ir aktuāls līdz bērna 6 mēnešu vecumam, ja bērns ēd tikai mātes pieniņu. Bērniņi pēc 6 mēnešiem parasti ēd piebarojumu un, kad mamma nav klāt, var ēst pieaugušo ēdienu.

Agrāk, mūsu māmiņu laikos, tika dots padoms pēc katras ēdienreizes atslaukt pienu līdz pat pēdējam pilienam. Tas tika rekomendēts sakarā ar to, ka bērnus baroja stingri pēc režīma, 5–6 barošanas reizes diennaktī ar lieliem intervāliem un ne ilgāk par 20 minūtēm. Tādā gadījumā atslaukšana bija vajadzīga vienkārši laktācijas stimulēšanai, lai līdz 3 mēnešiem piens nebeigtos. Ja bērnu baro pēc pieprasījumā un dienā liek pie krūts ne retāk ka reizi divās stundās, ja ir zīdīšana nakts laikā, tad papildus piens nav jāatslauc.

Cik ilgi ir jāēd mazulim?

Krūts zīšanas ritms bērniem parasti nav vienmērīgs. Sākumā ir dažas ātrās zīšanas kustības, kas izsauc piena pieplūdumu. Pēc tam zīšanas kustības kļūst ritmiskākas un dziļākās, bērniņš atslābinās. Bez tā, treknāku „pakaļējo” pieniņu mazulim dabūt grūtāk, tas tek pa pilienam, tāpēc bērniņš ietur pauzes zīšanas laikā. Bieži tādās reizēs māte domā, ka mazais jau ir paēdis un ir laiks atņemt krūti. Bet pirmajā pusotra mēneša laikā, kad notiek adaptācija un laktācijas noregulēšanās, ir svarīgi ļaut bērniņam zīst, kamēr viņš pats neatlaiž krūti.

Nav viennozīmīgas atbildes arī sakarā ar barošanas ilgumu, jo visi bērni ir dažādi ar savu raksturu un temperamentu. Vienam izdodas 15 minūšu laikā izzīst tik daudz, cik ir nepieciešams, bet ir arī tādi, kas no sākuma zīž 40 minūtes, stundu un pat vairāk. Iemesli ilgai un biežai zīšanai pirmajās dienās varētu būt ļoti dažādi, piemēram, pēcdzemdību stress, mēness fāzes, kāds cits diskomforts. Zīšanas laikā mazulis atslābinās, nomierinās, saņem prieka hormonus – endorfīnus; tas viss viņam palīdz tikt galā ar diskomfortu, vieglāk pārdzīvot piedzimšanas stresu un adaptēties dzīvei jaunajā pasaulē.

Māmiņai ir ļoti svarīgi ērti iekārtoties, apgūt ērtas barošanas pozas sēdus un guļus. Vērot, vai bērniņš pareizi satver krūti, lai nerastos krūtsgalu traumas.

Bieži pirmajā nedēļā krūtsgali sāp un saberžas no neierastās slodzes. Tādos gadījumos var izmantot mīkstinošās ziedes (Purelan, Bepanthen, smiltsērkšķu balzāmu un citus), kā arī ieziest krūtsgalu ar sava pieniņa pilienu pirms un pēc barošanas, lietot gaisa peldes. Gaisa peldēm nav obligāti jāstaigā mājās bez drēbēm, pilnīgi pietiek 15 minūtes pēc barošanas reizes neaizsegt krūtis, vienkārši pasēdēt un atslābināties.

Periods, kad bērniņš aktīvi un ilgi zīž, parasti beidzas mazuļa otrā dzīves mēneša laikā: tas ir saistīts ar to, ka bērniņš kļūst spēcīgāks, var ātrāk izzīst vajadzīgo piena daudzumu; viņš arī sāk interesēties par apkārtējo pasauli un sāk to aktīvi izpētīt, tāpēc starplaiki starp barošanas reizēm kļūst garāki.

Kā saprast, vai pieniņa pietiek?

«Mazulis raud pie krūts!» … «Manas krūtis ir tukšas, es nejūtu piena pieplūdumu…» … «Mēģināju atslaukt pieniņu, un, protams, tikai 10 ml…» … «Bērniņš visu laiku ir pie krūts, droši vien viņš nav paēdis …» – bieži vien tās ir tās pazīmes, kad mammiņa nonāk pie secinājuma, ka viņai ir maz piena. Patiesībā visi tie ir gana subjektīvi, jo visam minētajam var būt arī citi iemesli.

Ir daži objektīvi rādītāji, pēc kuriem var spriest, ka bērniņam pietiek piena. Pirmajās dienās par labu rādītāju var būt bērniņa vēdera izeja. Pirmpienam piemīt caurejas efekts, un, ja bērns saņem pirmpienu pietiekamā daudzumā, tad viss mekonijs iziet pirmajās 3 dienās. 3.–4.dzīves dienā vēdera izeja sāk mainīties, un 5.dienā tā jau līdzinās parastajai jaundzimušā vēdera izejai (ūdeņainai ar biezpienveidīgām daļiņām). Gadījumā, ja jūsu 5 dienu vecs bērniņš vēl nav kakājis ar mekoniju, vai arī, ja nedēļu vecs mazulis kakā ar mekoniju, tad tas ir iemesls vērsties pēc palīdzības, iespējams, kaut kas nav kārtībā ar krūts barošanas organizāciju.

Otrais rādītājs ir pietiekamā pieņemšanās svarā. Pirmajās dienās pēc dzemdībām visi bērniņi zaudē svaru, un tas ir normāli. Pieļaujama zaudējuma norma ir 5–7% no dzimšanas svara, bet dažos gadījumos var pieņemt kā normu svara zaudējumu līdz pat 10%. Tāpēc pirmajās trīs dienās bērniem, kurus māmiņa baro ar krūti, piebarojumu parasti nedod, izņemot gadījumus, kad tas ir nepieciešams saskaņā ar medicīniskajiem rādītājiem. Pie dzemdību svara bērniņi parasti atgriežas divu nedēļu laikā.

Gribētos pievērst uzmanību tam, ka svara pieaugums tiek skaitīts no minimālā svara, tāpēc būtu vēlams painteresēties dzemdību namā, kāds bērniņam bija viszemākais svars (parasti tas ir 2.–3. dienā pēc piedzimšanas), un vērot, lai šie dati tiktu pierakstīti mātes pasē.

Pēc Vispasaules Veselības Organizācijas normatīviem, pirmajos 4 dzīves mēnešos svara pieauguma norma bērniem, kurus ēdina ar krūti, ir no 125 g līdz 500 g nedēļā, tas ir no 500 g līdz 2 kg mēnesī. Pēc četriem mēnešiem bērni kļūst aktīvāki un iemācās dažādas kustības, kā arī retāk jūt vēlmi atrasties pie krūts, tāpēc svara pieaugums samazinās, un parasti tas ir robežās no 100 līdz 500 g mēnesī.

Lai operatīvi pārbaudītu, vai bērniņam pietiek piena, var veikt slapjo autiņu testu, t.i., saskaitīt, cik reizes diennaktī bērniņš čurā. Valkājot vienreizējās autiņbiksītes, tas nav iespējams, tāpēc labākais variants ir atteikties no tiem uz vienu diennakti. Kā to veic: pamostoties no rīta, velkam nost autiņbiksītes un jaunas nevelkam, tad skaitām, cik reizes mazulis ir čurājis. Pēc tam apkopojam rezultātus, ņemot vērā to, ka:

  • Pirmajās dienās pēc dzemdībām, kamēr jaundzimušais ēd pirmpienu, viņš var čurāt 2 – 4 reizes diennaktī. Pēc tam, kad jau parādās piens, čurāšanu skaits strauji pieaug, tām ir jābūt 6 un vairāk. Līdz ar to, ka jaundzimušie čurā maz, tad droši var skaitīt visu diennakti.

  • Sākot ar 10. – 14. dienu bērniņam būtu jāčurā vairāk par 12 reizēm, bet labāk 15. Tādējādi, ja līdz vakaram jūs saskaitīsiet 12 reizes, tad uz nakti droši vārat vilkt autiņbiksītes. Taču, ja līdz vakaram jūs saskaitījāt mazāk par 8 reizēm, tad obligāti ir jāskaita līdz diennakts beigām. Ja tomēr izrādās, ka bērns diennakts laikā ir čurājis 8 – 10 reizes, tad tas ir iemesls pievērst uzmanību krūts barošanas organizācijai, jo ir iespējams, ka bērniņš tomēr nesaņem pietiekami daudz pieniņa. Ja diennakts laikā jums ir tikai 6 slapji autiņi un mazāk, tad tā ir diezgan bīstama situācija un bērniņam var būt atūdeņošana. Rādītājs „vismaz 12 slapjie autiņi” ir informatīvs līdz 6 mēnešiem.

Sauciet palīgā!

Ir svarīgi atcerēties, ka zīdīt savu bērniņu ar krūti ir spējīgas 97% sieviešu, pēc statistikas tikai 3% tiek novērots īstais piena trūkums, kam par iemeslu var būt hormonālais fons vai citas organisma īpatnības. Lielāko daļu krūts barošanas problēmu ir iespējams atrisināt, ja laikus vērsties pēc palīdzības.

Sertificēti zīdīšanas veicināšanas konsultanti (sertifikātu izsniedz Latvijas Veselības ministrijas Sabiedrības veselības aģentūra) ar prieku atbildēs uz jūsu jautājumiem, palīdzēs sakārtot zīdīšanu, atbalstīs, ja jums ir radušās problēmas ar bērniņa zīdīšanu. Konsultāciju var saņemt bezmaksas pa telefonu vai elektroniskā veidā (e-pasts, Skype), kā arī var izsaukt konsultantu uz mājām. Konsultantu saraksts un kontakti:

Zīdīšanas veicināšanas konsultanti Rīgā

Zīdīšanas veicināšanas konsultanti Latvijā

Savā rajonā konsultācijas ir bezmaksas, ja konsultantei būs jābrauc uz citu rajonu, iespējams, ka būs jākompensē ceļa izdevumi.


Palasīt :

Zīdīšanas konsultantu blogi

Statistiskie dati par zīdīšanas veicināšanas konsultāciju skaitu




26

Опубликовано: среда, 26 августа 2009
Количество просмотров: 17604





© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации



Рига, Латвия
ЧТ, 28/03
день

ясно

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
13°..15°

Ветер ЮВ, 6-8 м/сек
Атм. давл. 746..748 мм рт.ст.
ЧТ, 28/03
вечер

малооблачно

/images/weather/n_1_10_0_0.jpg
12°..14°

Ветер ЮВ, 3-5 м/сек
Атм. давл. 745..747 мм рт.ст.
ПТ, 29/03
ночь

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/n_3_4_0_0.jpg
9°..11°

Ветер ЮВ, 1-3 м/сек
Атм. давл. 743..745 мм рт.ст.
ПТ, 29/03
утро

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/d_3_4_0_0.jpg
7°..9°

Ветер Ю, 2-4 м/сек
Атм. давл. 745..747 мм рт.ст.

Предоставлено Gismeteo.Ru

Сейчас на сайте: 1 гостей и 0 пользователей.
Если у Вас есть вопросы общего характера, деловые предложения или пожелания, напишите нам письмо
© ККМ Клуб 2006 — 2022