Главная  |  Форум  |  Статьи  |  Блоги  |  Галереи  |  Консультации по ГВ  |  Расписание занятий
по-русски   latviski
пятница, 19 апреля

Фотозал

Занятия и экскурсии



Фотозал

Фотозал

Креатив Лавка

Купи-продай




Sandra Lase, Krūts barošanas konsultante


Klubā regulāri notiek zīdīšanas konsultantu tikšanās, kurās viņi apspriež darba jautājumus, dalās pieredzē un paaugstina savu kvalifikāciju. Uz vienu šādu tikšanos bija uzaicināts P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs, ārsts - ķirurgs Arvīds Irmejs.

Mastīts un abscess – tās ir nepatīkamākās no problēmām, kas var rasties sievietēm, kuras baro ar krūti. Izrādās, tās var atrisināt bez operācijas.

Ārsts stāstīja, ka šādu ārstēšanas praksi uzsācis pēc tam, kad aptuveni pirms trīs gadiem pie viņa bija vērsusies kāda barojoša māmiņa ar plašu abscesu krūtī, bet kura nav gribējusi ļaut „griezt”.

Viņa ar vīru atnesa internetā sameklētus Pasaules Veselības organizācijas izdotus materiālus, kur bijusi aprakstīta krūts abscesu ārstēšanas metodika bez operatīvas iejaukšanās – ar punkcijas un drenāžas palīdzību, izmantojot ultrasonogrāfiju. ( Mastīts. Cēloņi un norise).

Abscesa drenēšana – tā ir saudzīgāka ārstēšanas metode nekā operācija. Nav nepieciešama hospitalizācija, nav vajadzīga kopējā narkoze, nav papildus riska inficēt brūci stacionāra apstākļos. Un galvenais – nav vajadzības atšķirt bērnu no krūts pat uz laiku.

Ārsta stāstītajam gadījumam ir laimīgas beigas. Abscess tika izārstēts, krūts barošana saglabāta, lai arī tas nedevās tik viegli un nebija vienas dienas jautājums. Visu ārstēšanās laiku mammu, no savas puses, atbalstīja zīdīšanas konsultants – kopā sekoja, lai bērnam pietiktu piena, meklēja ērtākās barošanas pozas, mācīja likt bērnu pie cietušās krūts, tiklīdz tas bija iespējams. Šobrīd šī māmiņa baro ar krūti jau otro meitiņu, pēc mazulītes piedzimšanas laktācija ir nostabilizējusies pilnā apjomā, ir atjaunojusies arī krūts forma.

Kopš tā laika ārstam ir bijušas aptuveni 30 pacientes ar šāda veida abscesiem un nevienu no tiem nav bijis jāoperē.

Lielākā tikšanās daļa noritēja, konsultantiem uzdodot jautājumus un ārstam uz tiem atbildot:

Kā var atpazīt piena sastrēgumu (laktostāzi), mastītu un abscesu?

Abscess - tas ir strutu dobums, ko var saskatīt ultrasonogāfijā, kaut gan parasti to var arī sataustīt. Ne vienmēr abscesam raksturīga augsta temperatūra. Gadās, ka tas izskatās kā sabiezējums ar apsārtumu, bet temperatūras nav. Laktostāzi no mastīta ir grūtāk atšķirt. Laktostāze drīzāk ir bez apsārtuma, biežāk tā rodas pirmajās zīdīšanas nedēļās, kamēr laktācija vēl nav nostabilizējusies. Sabiezējums parasti laktostāzes gadījumā nav tik izteikts... taču gadījumi mēdz būt ļoti dažādi. Labāk tādu diagnostiku uzticēt speciālistam.

Kādu simptomu gadījumā būtu jāsatraucas un jāsteidzas pie ārsta?

Ja ir izteikts apsārtums, sāpīgs sacietējums, iespējams, augsta temperatūra – labāk vērsties pie ķirurga un veikt ultrasonogrāfiju. Iekaisuma process dažreiz var pāriet mastītā un abscess neizveidojas. Citreiz abscess izveidojas uzreiz. Labāk neriskēt un noteikt precīzu diagnozi, lai varētu izvēlēties optimālo ārstēšanas veidu.

Pie kura ārsta jāiet ar šādu problēmu? Vai ir vērts doties pie sava ginekologa?

90% gadījumu pieredzējis ārsts abscesu var vienkārši sataustīt. Tomēr, lai precīzi noteiktu diagnozi, labāk būtu veikt US izmeklēšanu un konsultēties ar ķirurgu. Pie ginekologa iet var, bet viņam parasti nav iespējas uztaisīt ultrasonogrāfiju un paciente būs jāsūta pie cita speciālista – sanāk lieka laika tērēšana.

Ja radās problēma un sacietējums nepāriet, pēc cik dienām jau noteikti jāiet pie ārsta? Ko iesākt, ja tas notiek brīvdienās?

Vienas dienas laikā abscess nevarētu izveidoties, parasti paiet 3 - 4 dienas. Tāpēc, ja sacietējums ir parādījies, piemēram, piektdien, un brīvdienās stāvoklis neuzlabojas, tad pirmdien arī būtu jāiet pie ārsta. Bet, nepieciešamības gadījumā, Rīgā un lielākajās Latvijas pilsētās, arī brīvdienās un svētku dienās, ir pieejama ķirurga konsultācija un US izmeklējums 24 stundas diennaktī. Tāpēc neskaidros gadījumos sieviete droši var griezties pēc palīdzības.

Kā var palīdzēt laktostāzes gadījumā? Ko drīkst darīt šādā situācijā un ko nedrīkst?

Laktostāzes pamatā ir piena drenāžas problēma – tātad, vispirms jānodrošina piena izvadīšana no krūts. Es neieteiktu lietot nepārbaudītus līdzekļus (dažādus brīnumus sološus aparātus un preparātus). Bet no zināmiem līdzekļiem, piemēram, kāpostlapām vai medus kompreses, sliktāk nebūs. Ja ir vienkārši bloķēts piena vads, pārpildīta krūts, un vienlaicīgi apsārtuma nav, tad var sildīt. Ja ir apsārtums, paaugstināta temperatūra (t.i. iespējams iekaisums), tad sildīšana veicinās iekaisumu.

Piena sastrēgums, mastīts, abscess... vai šajos gadījumos ir jāatšķir mazulis no krūts?

Nē. Nav zināmi gadījumi, kad bērnam būtu kāds kaitējums no mātes piena.

Kas notiks, ja abscesa gadījumā strutas kopā ar pienu tiks bērnam?

Pasaules literatūrā nav datu, ka tas būtu bīstami bērnam. Strutas nonāk kuņģī, nevis asinīs, un kuņģa aizsargmehānismi ar to tiek galā.

Parasti mastīta vai abscesa ārstēšanai tiek izrakstītas antibiotikas. Vai šādā gadījumā var savietot ārstēšanos ar zīdīšanu?

Var! Tiek nozīmētas antibiotikas, kas ir savietojamas ar krūts barošanu.
Nosakot ārstēšanas metodi, es vienmēr ņemu vērā pacientes vēlmes - ja sieviete grib maksimāli ātri tikt galā ar iekaisumu, tad ātrākais ceļš ir antibiotikas. Taču ļoti daudzas sievietes nevēlas lietot a/b un labi tiek galā bez tām.

Dažreiz ir tā, ka mastīti vai abscesi atkārtojas. Kāpēc tas tā notiek?

Oficiālais viedoklis ir nepabeigta ārstēšana, piemēram, paciente nelietoja pietiekami ilgi antibiotikas utml. Bet, ja godīgi, mēs to nezinām. Ir organisma individuālās īpatnības - varbūt pienvadu īpatnības, uztura un dzīvesveida specifika, ģenētiskie faktori – iemeslu var būt daudz. Jāņem arī vērā, ka grūtniecības un zīdīšanas laikā visam organismam un imūnsistēmai ir paaugstināta slodze.

Kad būtu nepieciešamms veikt piena analīzi?

Man ir bijusi paciente ar recidīvu abscesu: neskatoties uz drenēšanu un veikto antibakteriālo terapiju, problēma netika atrisināta, pēc drenas caurulītes izņemšanas bija strutu fistula - šādā nestandarta gadījumā gan ir jāveic uzsējums un jāizvēlas specifiskas antibiotikas. Tādas, pret kurām būs jūtīga patogenā flora, kas izsauc iekaisumu konkrētā gadījumā. Un šī var būt tā retā reize, kad, iespējams, būs nepieciešamas ar zīdīšanu nesavietojamas antibiotikas, par cik standarta nozīmētā ārstēšana nav devusi rezultātus.

Cik ilgi notiek abscesa ārstēšana? Kā saprast, ka viss jau ir labi?

Dreni parasti tur 7 dienas, sacietējums pilnībā izzūd 2-3 mēnešu laikā. Ja bumbulis nepazūd 3 mēnešu laikā, tad gan vajadzētu ārsta konsultāciju.

Vai ir novērota sakarība, ka pēc abscesiem, traumām gadu gaitā krūtī var izveidoties ļaundabīgs veidojums?

Nē, tādu datu nav. Bieži ir nācies dzirdēt, ka ļaundabīgi audzēji var veidoties krūtī pēc fiziskas traumas (sitiens, zilums), bet tas tā nav.

Ilgstoša zīdīšana un ļaundabīgu audzēju rašanās – vai ir sakarība?

Nav tādas saistības. Tieši otrādi - ir pierādīts, ka zīdīšana samazina vēža rašanās varbūtību sievietēm nākotnē. Kā arī, ir zināms, ja bērns līdz 6 mēnešu vecumam tika zīdīts tikai ar krūti – nākotnē viņam būs mazākas problēmas ar lieko svaru un mazāka onkoloģisko saslimšanu rašanās varbūtība. Nav atbalstāma dažu ārstu nostāja, ka pēc gada ir jābeidz zīdīt - uz krūts nav uzraksta "Beigt barot pēc gada vecuma". Pat Bībelē ir rakstīts, ka bērni ar krūti ir jābaro ilgi! Ja tas tā nebūtu, cilvēce kā bioloģiska suga nebūtu izdzīvojusi...vēsturiski zīdaiņus visur pasaulē baroja ar krūti ilgāk par gadu.
Un visbeidzot – nav pārmērīgi jāuztraucas par slimībām, kas saistītas ar zīdīšanu – pasaulē ar krūti baro 2 miljardi sieviešu, vairums no viņām neko nav dzirdējušas par laktostāzēm un mastītiem, bet lieliski tiek galā ar zīdīšanu.

Vai krūts drenāžu abscesa gadījumā pielieto vēl kāds Latvijā?

Laikam nē, lai gan precīzu ziņu man nav. Šī metode arī pasaulē ne visur tiek pielietota. Lai visām sievietēm Latvijā būtu pieejama krūts drenāža, jāstrādā mērķtiecīgi. Metodi vajadzētu popularizēt reģionos.

Jāņem arī vērā, ka Krūts slimību centrs un Stradiņa slimnīca nav viens un tas pats. Ja sieviete dosies uz Stradiņu slimnīcas uzņemšanu, tad viņa visdrīzāk nonāks Ķirurģijas nodaļā, kur abscesu ārstē tradicionāli – ar ķirurģiskas operācijas palīdzību.

Tātad, uz doto brīdi, pati drošākā vieta, uz kuru var doties barojoša māmiņa, ja viņai ir problēmas ar krūtīm - ir

Arvīds Irmejs
Krūts slimību centra vadītājs
Pilsoņu iela 13, Rīga
tālr. 67069728, mob. 29171604
e-pasts: [email protected]





10

Опубликовано: суббота, 10 Июля 2010
Количество просмотров: 20758





© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации



Рига, Латвия
ПТ, 19/04
ночь

облачно

/images/weather/n_2_10_0_0.jpg
3°..5°

Ветер С, 2-4 м/сек
Атм. давл. 754..756 мм рт.ст.
ПТ, 19/04
утро

ясно

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
2°..4°

Ветер С, 2-4 м/сек
Атм. давл. 753..755 мм рт.ст.
ПТ, 19/04
день

малооблачно

/images/weather/d_1_10_0_0.jpg
3°..5°

Ветер СЗ, 3-5 м/сек
Атм. давл. 752..754 мм рт.ст.
ПТ, 19/04
вечер

ясно

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
1°..3°

Ветер СЗ, 1-3 м/сек
Атм. давл. 752..754 мм рт.ст.

Предоставлено Gismeteo.Ru

Сейчас на сайте: 1 гостей и 0 пользователей.
Если у Вас есть вопросы общего характера, деловые предложения или пожелания, напишите нам письмо
© ККМ Клуб 2006 — 2022