Главная  |  Форум  |  Статьи  |  Блоги  |  Галереи  |  Консультации по ГВ  |  Расписание занятий
по-русски   latviski
четверг, 18 апреля

Фотозал

Занятия и экскурсии



Фотозал

Фотозал

Креатив Лавка

Купи-продай




Nataļja Širogorova, sertificēta zīdīšanas konsultante
Tatjana Šellere, sertificēta zīdīšanas konsultante
No krievu valodas tulkoja Vineta Rubene


Mūsu dzīve ir nepārtraukta dažādu notikumu virkne. Tāpat kā zebrai - puse ir priecīgas un gaišas joslas, otra puse - rūpes, bēdas un neveiksmes. Man, konsultantei, bieži nākas dzirdēt frāzi "man atgadījusies nelaime (sēras, slimība, stress, neveiksme), un burtiski vienā mirklī pazuda piens". Tas ir ļoti nopietns jautājums, šajā rakstā centīšos izskaidrot mehānismus, kas regulē laktāciju, un to, kas mātes organismā notiek kritiskā, stresa brīdī. Kur un kāpēc pazūd piens? Kā atgūt pilnvērtīgu zīdīšanu?

Pirmais un galvenais - saprast piena izstrādes mehānismu.

Ļoti bieži var dzirdēt teicienu "Piens rodas galvā". Parasti šo frāzi uztver kā piena izstrādes psiholoģisko komponenti. Bet... ne mazāk svarīga ir šīs frāzes burtiskā nozīme. Par laktāciju atbild divi hormoni - pirmkārt, prolaktīns, otrkārt, oksitocīns. Prolaktīnu izstrādā hipofīzes priekšējā daiva. Oksitocīnu izstrādā hipotalāms. Gan hipofīze, gan hipotalāms ir cilvēka smadzeņu daļas.

Lai saprastu, kā stresa situācija mātes dzīvē var ietekmēt piena izstrādi, iepazīsimies tuvāk ar šiem hormoniem.

Hormons Nr. 1 - prolaktīns
Prolaktīnu var nosaukt par "pavāru" - tas atbild par piena daudzumu. Nervu gali, kas atrodas krūtsgalos, sūta uz smadzenēm, tieši uz hipofīzi, informāciju par bērniņa barošanu skaitu. Savukārt, hipofīze "izdara secinājumus" par zīdainim nepieciešamā piena daudzumu. Tādējādi strādā galvenais mārketinga likums: pieprasījums rada piedāvājumu. Pateicoties dabas mehānismiem, mazulis saņem tik daudz pieniņa, cik viņam nepieciešams.

Hormons Nr. 2 - oksitocīns
Otrs hormons, kas aktīvi piedalās zīdīšanā, ir oksitocīns. To var dēvēt par "oficiantu". Oksitocīna uzdevums - izsniegt pieniņu no krūšu dziedzeriem, kur to gādīgi pagatavojis prolaktīns, pa piena vadiem uz areolu. Tieši oksitocīna ietekmē muskuļaudi izspiež pienu no dziedzeriem un novada to uz krūtsgaliem. Mazulis nezīž krūti šī vārda tiešā nozīmē, viņš drīzāk "slauc" - izspiež pienu no areolas mutē.

Secinājums: viss ir vienkārši un skaidri - prolaktīns izstrādā pienu nepieciešamā daudzumā, oksitocīns - savāc, dzen to pa piena vadiem un nogādā areolā. Bērns zīž areolu un tādā veidā paēd. Vienkārši... bet ne vienmēr...

Kas tad notiek stresa situācijās?

Stresa situācijās (māte nogurusi, raudājusi, nervozējusi, sastrīdējusies ar tuviniekiem, bēdas, nelaime) prolaktīna izstrāde, bieži liekot bērnu pie krūts, praktiski nemainās, turpretī oksitocīna izstrāde tiek apgrūtināta. Adrenalīns apgrūtina pilnvērtīgu sekrēciju. Mēģināsim saprast oksitocīna izstrādes traucējumu iemeslus.

Pirmais gadījums: Hormons adrenalīns kavē oksitocīna izstrādi.

Iespējams, šim mehānismam ir evolucionārs raksturs: tas radās, kad pirmatnējā māte, sargājot savus bērnus no plēsoņas, bēga un slēpās. Nopietnu briesmu gadījumā viņas asinīs paaugstinājās adrenalīna līmenis (dabīgais dopings), un tas bija ļoti derīgi un nepieciešami, jo deva organismam glābšanai nepieciešamo papildus fizisko spēku. Adrenalīns aptur oksitocīna izstrādi, jo šajā gadījumā piena pieplūdes apturēšana ir atbilstoša situācijai. Tiklīdz briesmas pazūd, piens atgriežas.

Mūsdienās adrenalīna izstrādes mehānisms nav mainījies. Pēkšņs stress stimulē adrenalīna izstrādi, un oksitocīna izstrāde uz laiku apstājas. Piens ir, bet "loģistika" streiko... Ko darīt?
Pieņemt domu, ka mēs visi dažreiz uztraucamies, nervozējam, jo cilvēks ir dzīva, emocionāla būtne. Tikai jāiemācās pareizi izvadīt adrenalīnu no asinīm.

Atslēga adrenalīna izvadīšanai - muskuļu darbs. Var padauzīt kājas pret zemi, var ķerties pie mājas uzkopšanas, labi palīdz fiziskie vingrinājumi... un kvalitatīva trauku dauzīšana.
Nākošais solis - vienkārši jācenšas nomierināties. Radīt sev pēc iespējas komfortablus apstākļus. Sasildieties. Siltums stimulē piena pieplūdi. Var ieiet dušā, pagulēt siltā, putainā vannā, pievienojot ūdenim sev tīkamas ēteriskās eļļas. Ļaut ķermenim atslābināties siltā, patīkamā gaisotnē, sajūtot iemīļotās smaržas. Izdzert tasi siltas aromātiskas tējas, apēst kaut ko garšīgu. Jāatceras, ka izsalkums paaugstina asinīs adrenalīna saturu.
Ļoti svarīgi sajust drošību un mājīgumu. Radiet telpā sev mājīgu gaisotni: nespilgta gaisma, klusa, mierīga mūzikas. Nepieciešams, lai mājā būtu silti, var uz laiku ieslēgt sildītāju. Uzvelciet mugurā kaut ko ļoti ērtu, ietinieties siltā frotē halātā.
Atcerieties savas dzīves spilgtākos un neaizmirstamākos mirkļus, patīkamas atmiņas palīdz aizmirst un abstrahēties no negatīviem iespaidiem. Domājiet par kaut ko labu. Noskatieties labu, pozitīvu filmu, palasiet iemīļoto grāmatu, palūdziet, lai jums veic masāžu. Sagādājiet sev maksimālu labpatiku - gan fizisko, gan garīgo.

Secinājums: Oksitocīnam traucē adrenalīns. Tieciet vaļā no adrenalīna visiem iespējamiem līdzekļiem, kas minēti iepriekš. Atrodiet sev pamatojumu, kāpēc nepieciešams nomierināties, sameklējiet sev argumentus pret stresu par labu bērnam. Pacentieties atslābināties un nedomāt par problēmām un sasāpējušiem jautājumiem. Viegli pateikt... taču jūs esam MAMMA, jūs esat labākais, ko Dievs virs zemes radījis bērnam. Un jums viss ir pa spēkam...

Otrais gadījums: Oksitocīns ir apmaldījies, traucējums slūžu elektroniskajā sistēmā jeb kā izsaukt piena pieplūdi.

Stress, nogurums, pēcdzemdību depresija, piens tiek aizturēts piena vados, bērnam grūti zīst. Nepieciešams izsaukt piena pieplūdi - brīvu piena atteci pa piena vadiem. Atgādinām, ka par piena pieplūdi atbild oksitocīns.

Izrādās, oksitocīna izstrādi lieliski var stimulēt ar pieskārieniem un glāstiem. Tādās situācijās vienkārši nepieciešams pastāvīgs ciešs mātes un bērns kontakts. Nēsājiet mazuli uz rokām, "āda pret ādu", iekārtojieties abi ērti gultā, apskaujieties, skūpstieties. Bieži lieciet bērniņu pie krūts. Domājiet: re, kur viņš ir - viņš, kuru tik ilgi gaidījāt, kuru redzējāt sapņos - jūsu burvīgais bērns. Mīliet viņu ar visu sirdi un dvēseli, baudiet šo brīnišķīgo sajūtu!
Pēc iespējas kādu laiku veltiet sevi tikai mazulim, centieties pabūt divatā, baudiet viens otra klātbūtni. Vēlams atlikt mājas darbus uz kādu laiku vai lūgt tuvinieku un radu palīdzību. Skaļi, nekautrējoties runājiet par savu nogurumu, nomāktību. Atklāti prasiet palīdzību, sapratni un rūpes. Svarīgi, lai apkārtējie atturētos no komentāriem par notiekošo, ļaujot jums rīkoties intuitīvi, ņemt situāciju savā kontrolē. Dzīvojiet ar domu, ka visas grūtības ir pārvaramas. Var iedzert nomierinošus līdzekļus - māteri vai baldriānu.
Mehāniski izsaukt piena pieplūdi var daži vienkārši paņēmieni: pielikt kaut ko siltu pie krūts pirms barošanas, var ar gludekli sasildīt dvieli vai autiņu; var iztēloties kaut ko patīkamu, var lēnām, caur salmiņu izdzert glāzi kāda silta dzēriena.

Secinājums: lūdzam palīdzību un sapratni, atpūšamies, sakārtojam miegu un bērna aprūpi, nosakām prioritātes ģimenē un priecājamies par piena pieplūdi. Piekrītiet, ka ir grūti nosaukt vārdos to, kas nomāc, grūti ir lūgt palīdzību, bet ticiet - jums izdosies!

Slēdziens:

  1. Jā! Piens var STRAUJI "pazust", "aiziet", "neieslēgties". Tāda nopietna laktācijas traucējuma galvenais cēlonis veselai mātei un veselam bērnam ir stiprs emocionāls pārdzīvojums. Tādā situācijā praktiski vienmēr iespējams atgūt pienu. Galvenais laktācijas traucējumu novēršanas mehānisms ir mātes emocionālā pārkārtošanās. Un, ja jums pašai tam nepietiek spēka, vērsieties pie psihologa. Galvenais - jebkurā situācijā būt kopā ar bērnu, un mātes mīlestība palīdzēs pārvarēt jebkuras sāpes un "ieslēgs" piena izstrādi.
  2. Jā! Sadzīves problēmu, ģimenes nesaskaņu, hroniska noguruma, pēcdzemdību depresijas, nedrošības gadījumā var rasties problēmas ar oksitocīna izstrādi. Tādā gadījumā vērsieties pēc palīdzības pie tuviniekiem un radiem, sakārtojiet savu galvu, iedarbiniet savu intuīciju un instinktus. Mīliet sevi un savu mazuli, izbaudiet mātes laimi un ticiet, ka visas problēmas ir pārejošas, bet laime ir šeit, blakus, un gaida jūsu mīlestību un rūpes.

Lai veicas!

Dāvājam barojošajai māmiņai vienu no paņēmieniem, kā atslābināties un tikt galā ar stresu:
vienkārši apsēdieties, aizveriet acis, mierīgi elpojiet, atslābinieties, iztēlojieties, kā atslābinās katra jūsu ķermeņa daļa no galvas līdz kājām vai otrādi, un iztēlojieties kaut ko īpaši patīkamu un priecējošu. Zinātnieki apgalvo, ka labākais nervus nomierinošais vizuālais tēls ir jūras un baltās krāsas kombinācija. Iztēlojieties baltu un vēsu ūdeni (nevis caurspīdīgu, bet baltu).

Iedomājieties, kā šis ūdens sasniedz pakausi, sajūtiet vēsuma patīkamo pieskārienu. Ūdens tek uz acīm, lūpām, pleciem, krūtīm... Baltais ūdens pārklāj jūs pilnībā: no galvas līdz kāju pirkstu galiem. Baudiet šo vēsumu aptuveni 30 sekundes.

Pēc tam iztēlojieties, kā šis ūdens lēni notek uz grīdas piltuvē, skaidri iztēlojieties piltuvi! Šajā piltuvē tieši tagad aiztek jūsu problēmas un stresa cēloņi.
Dziļi ieelpojiet un atveriet acis.
Un atcerieties: galvenais ir miers. Un, bez panikas - piens noteikti atgriezīsies!


Apspriežam rakstu šeit




27

Опубликовано: вторник, 27 Июля 2010
Количество просмотров: 19994





© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации



Рига, Латвия
ЧТ, 18/04
ночь

облачно

/images/weather/n_2_10_0_0.jpg
3°..5°

Ветер СЗ, 1-3 м/сек
Атм. давл. 754..756 мм рт.ст.
ЧТ, 18/04
утро

облачно

/images/weather/d_2_10_0_0.jpg
4°..6°

Ветер СЗ, 1-3 м/сек
Атм. давл. 756..758 мм рт.ст.
ЧТ, 18/04
день

малооблачно

/images/weather/d_1_10_0_0.jpg
6°..8°

Ветер СЗ, 3-5 м/сек
Атм. давл. 757..759 мм рт.ст.
ЧТ, 18/04
вечер

облачно

/images/weather/n_2_10_0_0.jpg
5°..7°

Ветер С, 1-3 м/сек
Атм. давл. 757..759 мм рт.ст.

Предоставлено Gismeteo.Ru

Сейчас на сайте: 1 гостей и 0 пользователей.
Если у Вас есть вопросы общего характера, деловые предложения или пожелания, напишите нам письмо
© ККМ Клуб 2006 — 2022