Главная  |  Форум  |  Статьи  |  Блоги  |  Галереи  |  Консультации по ГВ  |  Расписание занятий
по-русски   latviski
четверг, 01 Июня

Фотозал

Занятия и экскурсииФотозал

Фотозал

Креатив Лавка

Купи-продай
SAULES VITAMĪNA LABIE DARBI

D vitamīns stiprina veselību

Pētījumos pierādīts, ka D vitamīns ir nepieciešamība nevis modes lieta. Tas strādā kā hormons un piedalās dažādos vielumaiņas procesos, ietekmē augšanu, kaulu stiprumu, zobu attīstību un veselību, kā arī imūno un endokrīno sistēmu. Ir virkne pētījumu arī par D vitamīna iedarbību, mazinot vēža risku un autoimūno slimību attīstības risku. Cilvēkam D vitamīns ir vajadzīgs no pašiem pirmsākumiem- gan grūtniecības laikā, augot mātes vēderā, gan zīdaiņa vecumā, gan nedaudz vēlāk- strauji stiepjoties augumā pusaudžu vecumā. Un svarīga ir D vitamīna uzņemšana ilgtermiņā, visas dzīves laikā.

D vitamīns ir eļļā šķīstošs vitamīns, kura pazīstamākā funkcija ir kalcija un fosfora vielmaiņa. Bez D vitamīna kalcijs organismā neuzsūcas un nenonāk kaulos. D vitamīns ir svarīgs rahīta un saaukstēšanās slimību profilaksei, ieteicams bērniem, kuri bieži slimo. Šo vitamīnu iesaka arī grūtniecēm, kurām tas nepieciešams dubultā: gan savu kaulu sistēmas veselības uzturēšanai, gan vēl nedzimušā mazulīša kaulu un zobu attīstībai.

Pēc dzimšanas

D vitamīnu profilaktiski būtu jāsāk lietot jau drīz pēc dzimšanas. Tas nepieciešams:

  • visiem ar krūti ēdinātiem bērniem, jo, lai gan mātes piens ir vislabākais mazulim, D vitamīna daudzums tajā nav liels;
  • bērniem, kas saņem krūts ēdināšanu un mazāk kā 500 ml adaptētā maisījuma;
  • bērniem , kas saņem vairāk kā 500 ml adaptētā maisījuma.

Arī priekšlaicīgi dzimušiem bērniņiem ir nepieciešams D vitamīns un to sāk dot no 3 nedēļu vecuma.

D vitamīna avoti

D vitamīnu var uzņemt sauļojoties, ar ēdienu vai D vitamīna preparātiem, kas Latvijas klimatiskajā joslā vienīgie spēj nodrošināt adekvātu D vitamīna devu visu gadu.

D vitamīns veidojas ādā ultravioleto staru iedarbībā un lauvas tiesu D vitamīna ( apmēram 90%) uzņemam šādā veidā. Jāatceras, ka saules aizsargkrēmi D vitamīna veidošanos ādā samazina pat par 99%. Jāatceras arī, ka uzturoties saulē nedrīkst apdedzināties! Pasaulē pieaug saslimstība ar ādas vēzi, kam par iemeslu uzskata saules ultravioleto staru pārmērīgu iedarbību. Tāpēc Amerikas Dermatologu asociācija D vitamīnu saturošos uztura bagātinātājus iesaka kā drošu un ekonomiski izdevīgu alternatīvu.

10% no nepieciešamā D vitamīna parasti uzņemam ar uzturu. Taču produktu klāsts, kas satur D vitamīnu, nav pārāk plašs( treknās zivis, olu dzeltenumi, kaltētas baravikas), tāpēc ar uzturu kompensēt D vitamīna trūkumu ir ļoti grūti.

Jāatceras, ka saskaņā ar Latvijas Pediatru asociācijas vadlīniju ieteikumiem, obligātā D vitamīna profilakse attiecas uz bērniem līdz 3 gadu vecumam, taču D vitamīna lietošana ieteikta bērniem un pusaudžiem, kuriem ir pastiprināta fiziska slodze vai cita veida intensīva slodze.

Vairāk par D vitamīna uzņemšanu lasiet šeit: www.dvitamins.lv/ka_uznemt

D vitamīna trūkums mazuļiem

Kā vecāki var zināt, ka mazulim nepieciešama lielāka D vitamīna deva nekā parasti? Par D vitamīna trūkumu var norādīt tas, ka bērniņš ēšanas laikā vai naktīs pastiprināti svīst, pakausī noberžas mati, reizēm kustinot pēdiņas dzirdami krakšķi locītavās. Šādos gadījumos saskaņā ar ārsta ieteikumu, jādod lielāka deva.

D vitamīna trūkums lielākiem bērniem

Pusaudžiem par D vitamīna deficītu var brīdināt muskuļu vājums, sāpes kaulos ( ''augšanas sāpes''), kā arī pastiprināts nogurums un svīšana, bērni bieži slimo.

Precīzi zināt D vitamīna līmeni var ar asins analīzes palīdzību, nosakot 25(OH) D vitamīna līmeni.

Vairāk par vitamīna D deficītu lasiet šeit.

D vitamīna devas un lietošana

D vitamīna profilaktiskās devas zīdaiņiem un maziem bērniem ir 400-600 darbības vienības dienā, kas atbilst 2-3 pilītēm Nateo D pilienu. Jāatceras, ka šādu devu Latvijas Pediatru asociācijas rekomendācijās vajadzīga veselam bērnam, kuram nav D vitamīna deficīta pazīmju. Ja bērnam parādās simptomi, tad jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu par atbilstošu, lielāku D vitamīna devu.

Lai gan mazulim mātes piens ir vislabākais, tas satur tikai 6-20 darbības vienības D vitamīna litrā, tāpēc visiem ar krūti ēdinātiem mazuļiem ieteicams lietot D vitamīnu papildus.

Tagad D vitamīns pieejams arī bez receptes - Nateo D pilieni, kas ražoti no dabiskām izejvielām. Vienā Nateo D pilienu pilītē ir 200 darbības vienības D vitamīna. Pusaudžiem noderēs Nateo pilieni Forte, kas satur vairāk D vitamīna- 1000 DV vienā pilienā.

Vairāk par Nateo D pilieniem lasiet šeit.

Uztura bagātinātājs.
Uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.


Rakstu apspriežam un jautājumus uzdodam šeit
03

Опубликовано: понедельник, 3 октября 2016
Количество просмотров: 3829

© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрацииРига, Латвия
ЧТ, 01/06
ночь

ясно

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
8°..10°

Ветер З, 2-4 м/сек
Атм. давл. 760..762 мм рт.ст.
ЧТ, 01/06
утро

облачно

/images/weather/d_2_10_0_0.jpg
12°..14°

Ветер СЗ, 2-4 м/сек
Атм. давл. 760..762 мм рт.ст.
ЧТ, 01/06
день

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/d_3_10_0_0.jpg
12°..14°

Ветер СЗ, 4-6 м/сек
Атм. давл. 760..762 мм рт.ст.
ЧТ, 01/06
вечер

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/n_3_10_0_0.jpg
8°..10°

Ветер СЗ, 5-7 м/сек
Атм. давл. 760..762 мм рт.ст.

Предоставлено Gismeteo.Ru

Сейчас на сайте: 1 гостей и 11 пользователей.
Если у Вас есть вопросы общего характера, деловые предложения или пожелания, напишите нам письмо
© ККМ Клуб 2006 — 2022