Главная  |  Форум  |  Статьи  |  Блоги  |  Галереи  |  Консультации по ГВ  |  Расписание занятий
по-русски   latviski
суббота, 20 апреля

Фотозал

Занятия и экскурсии



Фотозал

Фотозал

Креатив Лавка

Купи-продай




Džeks Ņūmens, MD, FRCPC


Labākais līdzeklis pret sāpīgiem krūtsgaliem – nenonākt līdz tādiem, tātad pareizi pielikt bērnu pie krūts jau no pašas pirmās dienas.
Sāpes krūtsgalos parasti parādās šādu iemeslu dēļ - vai nu bērns ir nepareizi pielikts pie krūts, vai nu viņš zīž nepareizi, vai arī abu iemeslu dēļ. Bērni mācās zīst pareizi tieši zīdīšanas laikā, tāpēc šajā procesā ir būtiski sekot līdzi lai bērns ir pareizi satvēris krūti (viņi mācās praktizējot!). Sāpes krūtsgalos var radīt arī sēnīšu infekcija (Candida albicans). Ja krūtsgali kļuvuši sāpīgi nepareizas pielikšanas un neefektīvas zīšanas rezultātā, tad sāpes ir visspēcīgākās tieši pašā pielikšanas brīdī un parasti samazinās atkarībā no tā, kā bērns zīž. Sēnīšu infekcijas gadījumā krūtsgali sāp visu zīdīšanas laiku un pat vēl pēc tā.

Gan sēnīšu infekcijas, gan nepareizas zīšanas izraisītās sāpes sievietes raksturo kā durošas. Tomēr sāpes, ko izraisa sēnīšu infekcija, visbiežāk tiek raksturotas kā dedzinošas, kaut ne vienmēr tās tādas ir. Ja sāpes ir parādījušās nesen, pēc bezsāpju zīdīšanas perioda, tad šādu sāpju iemesls varētu būt tieši sēnīšu infekcija, bet ir iespējams, ka šīs sāpes pārklājas ar sāpēm citu iemeslu dēļ. Sēnīšu infekcijas dēļ var pat rasties plaisas krūtsgalos. Arī dažādas dermatoloģiskas problēmas var būt par iemeslu sāpēm krūtsgalos, kas neradās ar zīdīšanas pašu sākumu.

Pareiza bērna pielikšana un novietojums pie krūts

Nemaz nav retums, kad sievietēm ir grūtības ar bērna pielikšanu pie krūts. Pareiza pozīcija pie krūts palīdz bērnam pareizi satvert krūti, un ja krūts ir satverta pareizi, tad samazinās iespējas, ka zīdainim uzpūtīsies vēderiņš, turklāt bērns pats var kontrolēt piena plūsmu. Slikta pielikšana var novest pie tā, ka bērns slikti pieņemas svarā vai vēlas zīst ļoti bieži, tāpat tas var veicināt kolikas. (skat. Mazajam ir kolikas!)

Bērna novietojums pie krūts

Lai būtu vienkāršāk izskaidrot, iedomāsimies, ka jūs barojat bērnu no kreisās krūts. Pareizs bērna novietojums pie krūts ļauj viņam labi satvert krūti - daudz kas no tā, kas notiek pielikšanas laikā, notiks automātiski, ja bērns jau no paša sākuma būs pareizi novietots pie krūts.
Sākumā varētu būt ērtāk izmantot krustenisko šūpuļa tvēriena pozu (no paduses). Turiet mazuli ar labo roku, piespiežot viņa apakšējo ķermeņa daļu ar apakšdelmu. Tā jums būs vieglāk balstīt viņa ķermeni, bērns tiks pielikts pie krūts pareizā virzienā un rezultātā viņš varēs pareizi satvert krūti. Jūsu plauksta būs zem bērna vaiga. Plēvītei starp lielo un rādītājpirkstu jāpietur kakla pamatne (nevis jāspiež galva). Bērns gulēs praktiski horizontāli, šķērsām jūsu ķermenim, mazuļa krūtis, vēders un gurni būs jums piekļauti, bet tajā pašā laikā viņš varēs uz jums skatīties. Mazuļa apakšējam plecam un gurnam jābūt piespiestam jums mazliet stiprāk. Krūti pieturiet ar kreiso roku, lielais pirksts augšpusē, pārējie apakšā, samērā tālu no krūtsgala un areolas. Bērnam jāpietuvojas krūtij ar mazliet atpakaļ atmestu galvu. Pateicoties tam krūtsgals automātiski būs vērsts uz aukslēju centrālās daļas pusi.

Pielikšana

1. Bērnam vajag plati atvērt muti. To var panākt, ja viegli pabraukā ar savu krūtsgalu (vēl joprojām vērstu uz bērna aukslējām) pa augšlūpu (ne apakšējo) no viena mutes kaktiņa uz otru. Vai arī Jūs varat turēt krūtsgalu nekustīgi, bet virzīt bērnu – dažas mammas šādu veidu uzskata par ērtāku. Sagaidiet, kamēr bērns attaisa muti, it kā viņš žāvātos. Kad jūs tuvināt bērnu pie krūts, pielikšanas brīdī, viņa zodam jāpieskaras jūsu krūtij pirmajam. Negroziet mazuli apkārt krūtsgalam, citādāk krūtsgals būs vērsts bērnam iekšā mutītē, nevis uz aukslēju centru.

2. Kad bērns ir atvēris muti, pietuviniet zīdaini krūtij ar to roku, ar kuru viņu turat. Neuztraucieties par to, vai mazulis varēs elpot. Ja viņš ir pareizi pielikts un atrodas ērtā pozā pie krūts, zīdainis elpos bez problēmām. Ja viņam būs grūti elpot, viņš pats atvirzīsies no krūts. Nebaidieties to visu darīt aktīvi.

3. Ja krūtsgals joprojām sāp, uzspiediet ar rādītājpirkstu uz bērna zoda, lai iztaisnotu apakšlūpu. Jums var būt vajadzība to darīt (atkārtot), kamēr bērns zīž, bet parasti tas nav nepieciešams.

4. Šie principi darbojas neatkarīgi no tā, vai jūs barojat sēdus vai guļus vai izmantojot krustenisko šūpuļa tvērienu. Sagaidiet, kamēr bērns plati atver muti, neļaujiet viņam satvert tikai krūtsgalu, bet uzmaniet, lai viņam mutē nonāktu arī pēc iespējas vairāk areolas (tumšais aplītis ap krūtsgalu). Nav nepieciešams, lai visa areola būtu zīdaiņa mutē.

5. Ja bērns ir pareizi pielikts pie krūts, tad krūts areolas lielāko daļu nosegs mazuļa apakšlūpa nevis augšlūpa.

6. Nepastāv „normāls” barošanas ilgums, ja jums rodas jautājumi – sazinieties ar savu ārstu vai barošanas konsultantu.

Bērna zīšanas tehnikas uzlabošana

Bērns mācās pareizi zīst krūti tieši krūts barošanas laikā sajūtot mutē mātes pienu. Zīšana var kļūt neefektīva vai nepiemērota krūts barošanai agras māneklīšu izmantošanas dēļ vai ja bērns jau no paša sākuma krūtis tvēris nepareizi. Dažiem mazuļiem vienkārši vajag vairāk laika, lai attīstītu pareizu zīšanas tehniku. Zīšanas tehnikas attīstībai var palīdzēt treniņi un/vai tā sauktā pirksta zīšana.

„Mans krūtsgals kļūst bāls pēc tam, kad bērns atlaiž krūti”

Sāpes, kas parādās tikai pēc barošanas un ir saistītas ar krūtsgala bālumu, mātes bieži apraksta kā dedzinošas. Tās var ilgt dažas minūtes vai ilgāk, un pēc tam krūtsgals atgūst sākotnējo nokrāsu, bet pēc tam parādās cita veida sāpes, kuras mātes apraksta kā pulsējošas. Pulsējošās sāpes ilgst dažas sekundes vai minūtes, un to laikā krūtsgals atkal var kļūt bāls. Iemesls šādām sāpēm un krūtsgala krāsas izmaiņām ir asinsvadu spazmas krūtsgalā (kad tas paliek bāls), pēc kurām asins cirkulācija atjaunojas (krūtsgals atgūst sākotnējo nokrāsu). Dažreiz sāpes saglabājas, pat ja ar barošanas laikā viss ir kārtībā, un mammai sāp tikai pēc zīdīšanas, bet ne tās laikā. Ko var darīt šajā situācijā?

  • Veltiet vairāk uzmanības pareizai bērna pielikšanai pie krūts. Šīs sāpes gandrīz vienmēr ir saistītas ar tiem pašiem procesiem (un cēloņiem), kas izraisa sāpes barošanas laikā. Labākā ārstēšana – citu krūtsgalu sāpju iemeslu novēršana.
  • Siltums (sasildīts dvielis, pudele ar karstu ūdeni, fēns) uz krūtsgala uzreiz pēc zīdīšanas var palīdzēt novērst vai samazināt sāpīgumu. Sauss siltums ir labāks, nekā mitrs, jo mitrums var radīt krūtsgaliem papildus kaitējumu.
  • Ir bijuši gadījumi, kad mātei tiek izrakstīti orāli lietojami medikamenti, lai novērstu šāda tipa reakciju. Arī vitamīns B6 var tikt indicēts.

Vispārējās rekomendācijas

  • Pēc katras barošanas krūtsgalus īsu brīdi var sildīt ar fēnu, kas noregulēts uz minimālo jaudu.
  • Nodrošiniet krūtsgaliem gaisa piekļuvi (t.s. gaisa peldes): jo vairāk, jo labāk.
  • Ja nav iespējas staigāt ar atkailinātām krūtīm, var izmantot plastikāta kupolveida bļodiņas krūtsgaliem (nevis uzmavas krūšu galiem). Tās lieto, lai traumētie krūšgali nerīvētos pret apģērbu. Speciālie ieliktnīši krūšturiem uztur mitrumu pie krūtsgaliem un var radīt kairinājumu. Turklāt, tie mēdz pielipt pie traumētajiem krūšgaliem. Ja jums stipri tek piens, jūs varat nēsāt ieliktnīšus virs krūtsgalu bļodiņām.
  • Dažreiz palīdz ziedes. Ja jūs tādas lietojat, uzklājiet tikai ļoti nelielu daudzumu pēc zīdīšanas un pēc tam nenoskalojiet.
  • Nemazgājiet krūtsgalus bieži. Ikdienas duša vai vanna ir vairāk kā pietiekami.
  • Ja jūsu bērns labi pieņemas svarā, nav nekādas nepieciešamības vienā barošanas reizē dot abas krūtis. Ja dosiet vienā barošanas reizē tikai vienu krūti, tas samazinās jūsu sāpes un paātrinās sadzīšanu. Ja bērns pats ir pārstājis rīt pienu, krūts saspiešana palīdzēs turpināt barošanu. Dažas barošanas jums izdosies šādas, bet, iespējams, ne visas. Ļoti smagos gadījumos var izmantot sistēmu ar piebarošanu pie krūts, vēlams ar atslauktu pienu, lai bērns šajā barošanas reizē zīstu tikai vienu krūti.

Ja jūs nespējat turpināt zīdīšanu sāpju dēļ, neskatoties uz to, ka darāt visu iepriekš aprakstīto, var pārtraukt barošanu uz 3-5 dienām, lai krūtsgali sadzītu, bet pēc tam atkal likt bērnu pie krūts. Ieteicams, šajā laikā nedot bērnam gumijas māneklīti. Un, protams, jums un jūsu bērnam vislabāk būs, ja šajās dienās mazulis ēstu atslaukto mammas pieniņu. Izmantojiet pirksta zīšanas metodi vai barošanu no karotītes. Pārtraukums barošanā ar krūti ir galējais variants un tā izmantošanai nedrīkst pieiet vieglprātīgi. Vēl vairāk, parasti tas ir neefektīvi.

Uzmavas krūtsgaliem neiesaka lietot, ja ir sāpīgi krūšgali, jo parasti, kaut gan tie var palīdzēt uz kādu laiku, efekta no viņiem nav. Bez tam, tie var strauji samazināt piena daudzumu un bērns var kļūt nemierīgs un slikti pieņemties svarā. Bērns var pierast pie uzmavām un būs grūti atgriezties pie barošanas bez tām. Daudzas sievietes, kas ir izmēģinājušas barošanu ar uzmavām, atklāja, ka tās nepalīdz mazināt krūtsgalu sāpīgumu. Izmantojiet tās tikai galējā gadījumā, bet no sākuma saņemiet palīdzību krūts barošanā.


Raksta oriģināls www.breastfeedingonline.com vai www.drjacknewman.com




15

Опубликовано: понедельник, 15 сентября 2008
Количество просмотров: 19964





© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации



Рига, Латвия
СБ, 20/04
ночь

облачно

/images/weather/n_2_10_0_0.jpg
0°..2°

Ветер З, 1-3 м/сек
Атм. давл. 753..755 мм рт.ст.
СБ, 20/04
утро

ясно

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
1°..3°

Ветер ЮЗ, 2-4 м/сек
Атм. давл. 754..756 мм рт.ст.
СБ, 20/04
день

облачно

/images/weather/d_2_10_0_0.jpg
5°..7°

Ветер З, 1-3 м/сек
Атм. давл. 757..759 мм рт.ст.
СБ, 20/04
вечер

облачно

/images/weather/n_2_10_0_0.jpg
2°..4°

Ветер СЗ, 2-4 м/сек
Атм. давл. 760..762 мм рт.ст.

Предоставлено Gismeteo.Ru

Сейчас на сайте: 1 гостей и 0 пользователей.
Если у Вас есть вопросы общего характера, деловые предложения или пожелания, напишите нам письмо
© ККМ Клуб 2006 — 2022