Natālija Maņkovska, sertificēta zīdīšanas veicināšanas konsultante.
No krievu valodas tulkoja Jekaterina Levina
|
Kas ir saite, kam tā ir vajadzīga, kāpēc ir ērta un veselīga.
Saiti izmantoja, izmanto un turpinās izmantot māmiņas visā pasaulē. Tas ir vienkāršākais un pie tām universālākais veids mazo bērnu nēsāšanai. Auduma gabals, no 3 līdz 5 metriem garš. Un viss. Bet kur ir viltība, ir taču jābūt kaut kādai viltībai?!
Viltība ir audumā: tam ir jābūt dabīgām (vislabāk derēs 100% kokvilna), ne pārāk blīvs (lai vasarā nebūtu karsti), ne pārāk smalks (lai neiezīžas miesās)... un audumam jābūt skaistam! Vislabāk, protams, derēs audums, kuru auda speciāli saitēm. Bet arī audumu veikalos var piemeklēt kaut ko piemērotu.
Valkāt saiti var ļoti dažādi: mazulis var sēdēt uz vēdera, gurna, māmiņai aiz muguras, ar seju pret viņu, ar seju „pret pasauli”, ir iespējams arī uztaisīt „šūpulīti”, kā parastajā riņķu slingā. Pie tam ABAS mammas rokas paliek brīvas – vairākumā pozīciju abas mazuļa kājiņas tiek turētas ar saiti kā ar kāpslīti; nav iespējams izlocīties vai izlavīties no pareizi sasietas saites.
|
Saite labi atbalsta bērna muguriņu, ar kājiņām tiek veidota „vardīte” – bērnam dabīgā un anatomiski pareizā poza. Regulārā bērna nēsāšana saitē ir lieliskā gurnu displāzijas profilakse.
Māmiņai saite ir ērta ar to, ka slodze uz mugurkaulu tiek sadalīta vienmērīgi: daļu no bērna svara uzņem ABI pleci, daļu – muguras vidusdaļa, daļu – jostas daļa un gurni.
Kad bērns ir jānēsā vairākas stundas dienā, kad paredzēta vairāk vai mazāk gara pastaiga – saite kļūst par praktiski neaizvietojamo lietu. Un, protams, ir ļoti ērti turpināt darīt mājas darbus ar abām rokām, kā pirms bērna dzimšanas.
Un kur ir grūtības? Obligāti ir jābūt kādām grūtībām… Grūtības ir šādas: pastāv tik daudz dažādu saites sasiešanas variantu, ka ir ļoti grūti izvēlēties. Īstenībā, pieredzējusi māmiņa izmanto 2-3 mīļākās pozīcijas, bet, lai tās izvēlētos, ir nepieciešama pieredze vai citas māmiņas padoms.
Saitē sēdošs bērns izskatās tā, it kā kāds būtu rūpīgi piesējis viņu pie māmiņas. Īstenībā tas tā ir un nav vienlaikus: vairākumā gadījumu mamma pati abām rokām sasien saiti uz sevis un tikai pēc tām iesēdina tajā bērnu. Jebkuru no sasiešanas veidiem var sasiet patstāvīgi, un praksē tas ir vienkāršāk, nekā izskatās instrukcijā.
Es rekomendētu sākt izmantot saiti no bērna otrā dzīves mēneša. Pirmkārt, līdz tam brīdim māmiņa jau apgūs slinga izmantošanas iemaņas. Otrkārt, mazulis paaugsies, un pats, būdams nomodā, gribēs pārsvarā atrasties vertikālā pozīcijā (poza «vēderiņš pie vēderiņa»). Mazuļiem patīk, kad māmiņa viņus nēsā stāvus, spiežot klāt ar vēderiņu pie sava ķermeņa. Treškārt, pastāv viedoklis, ka pirmajās dzīves nedēļās bērnus labāk nēsāt guļus pozīcijā. To ir ērtāk darīt slingā ar riņķiem vai nēsājot bērnu uz rokam.
Man liekas, ka maziem bērniņiem labi piestāv trikotāža: tā ir mīkstā un ļoti patīkamā taustot, tā nedaudz staipās (tāpēc bērnu ir ērti bieži ņemt ārā no saites un sēdināt iekšā). Trikotāžas saiti viegli apgūs jebkura mamma:
- Tā nav tik rūpīgi jāizstaipa, kā saite no parasta auduma
- Trikotāžas saite visbiežāk tiek lietotā vienā pozīcijā, t.s. «krusts zem kabatas» (mazulis sēž auduma krustā un papildus tiek turēts ar trešo auduma kārtu). Šo pozu apgūt nav grūti, bet, sasienot to vienu reizi, var sēdināt un ņemt ārā bērnu tik reižu, cik ir vajadzīgi, nesienot saiti no jauna.
|
Bērni aug ļoti ātri. Vēl tikko nesen 3-4 kg sverošs mazulis klusu gulēja tev uz elkoņa, un nu tas ir jau 6-8 kg smags bērniņš, kurš pat mammai virsū nevar nosēdēt mierīgi. Jo vairāk mazulis sver, jo lielāka slodze mugurai ir tam, kurš viņu nēsā. Jo aktīvāks un zinātkārāks ir bērns, jo ciešāk viņš būtu jāsien pie vecāka. Tajā ļoti labi palīdz auduma saite: tā nestaipās garumā u cieši aptver bērnu, pat kustīgākais bērniņš netiks no tās ārā.
Auduma saite ir universālāka nekā trikotāžas, jo pat viena auduma kārta tur bērnu absolūti droši. Tāda saite ir laba priekš smagiem un kustīgiem rāpojošiem un staigājošiem bērniem. Kaut arī tos nav pastāvīgi jānēsā, bet tomēr bieži jāņem uz rokām. Ar auduma saites palīdzību bērnus var sēdināt sev aiz muguras, nebaidoties, ka tie var no turienes izkrist. Tā Jūs varat ātri tikt, uz kurieni vien Jums ir vajadzīgs, kopā ar bērnu, atbrīvojot abas rokas. Vai arī pabeigt steidzamas darīšanās, kad mazulis prasa uzmanību vai ļoti vēlās palīdzēt.
Ja Jūs gribat izmēģināt saiti, Jums ir kaut kādi jautājumi vai Jums ir nepieciešama palīdzība – ielūkojieties šeit. Iespējams, Jums patīks viena no saitēm, ko es piedāvāju.
|
Lasīt vēl:
Slingo-māmiņu karte, ja ir jautājumi, kā pareizi izmantot slingu vai didimosu – PIEZVANI!
| Опубликовано: вторник, 11 августа 2009 Количество просмотров: 7023 |
© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения
администрации