по-русски latviski | пятница, 20 сентября |
| Lynx, Jekaterina Levina, sertificēta zīdīšanas konsultante
Dažas priekšrocības Katra māmiņa var atrast pedagoģiskajā piebarojumā savas priekšrocības un nianses, es šeit uzskaitīšu tikai tās, kas, manuprāt, ir svarīgas vairākumam māmiņu. Es formulēju atziņas šajā rakstā, balstoties uz savu pieredzi. Man ir ar ko salīdzināt: savu vecāko bērnu es piebaroju no 5 mēnešu vecuma pēc mūsu pediatra piedāvātās shēmas.
Trīs mazbērnu vecmāmiņa:
Gatavība numur viens Pirmais nosacījums piebarojuma uzsākšanai: jūsu mazulim jābūt ne mazāk kā 6 mēnešus vecam. Daudzi speciālisti izšķir tik svarīgu iemaņu kā prasme sēdēt, bet, piemēram, mans vecākais dēls sāka sēdēt pēc 10 mēnešiem, kad vairākums mazuļu jau pamatīgi iztukšo mammas šķīvi. Vēl viena būtiska iemaņa, kas vajadzīga mazulim, – prasme griezties prom no piedāvātā ēdiena. To parasti var paveikt visi bērni, kas patstāvīgi tur galvu. Otrais nosacījums, par ko var dzirdēt runājam visapkārt, – Ēšanas interese, , tā ir Interese, ar lielo „I” burtu. Bieži mammas baidās palaist garām momentu, kad mazulis patiešām sāk interesēties par ēdienu. It sevišķi tāpēc, ka drudžaini mēģina norīt pāris sviestmaizes un atlikušo vakardienas putru, kamēr mazulis guļ vai ir pievērsies rotaļlietām. Tāda situācija nav pareiza no paša gala, tāpēc, ka intereses izrādīšanai mazulim ir nepieciešams sākot ar aptuveni 3 mēnešu vecumu vairākas reizes dienā uzmanīgi vērot, kā māmiņa nesteidzoties apēd ar mīlestību pagatavotu ēdienu.
Trīs mazbērnu vecmāmiņa:
Mikrodeva – cik un kad? Mikrodeva ir ēdiena gabaliņš, kas ietilpst (paslēpjas) starp māmiņas pirkstu spilventiņiem, piemēram, 3 rīsu graudiņi, zirnītis vai pēc izmēra tam atbilstošs gaļas gabaliņš.
Pēc dažām dienām mikrodevu daudzumu var palielināt, piedāvājot mazulim pa 3-4 mikrodevām no katra produkta katrā ēdienreizē. Tāda veidā nākamajos pāris mēnešos mazulis 3-4 reizes dienā saņem 9-12 dažādu produktu mikrodevas. Vienlaicīgi mazulis turpina saņemt māmiņas pienu neierobežotā daudzumā, sevišķi, lai uzdzertu to virsū saņemtām „delikatesēm”, jo tieši mammas piens satur fermentus, kas nepieciešami pieaugušo ēdiena sagremošanai Pēc 4-8 nedēļām (atkarībā no piebarojuma sākšanas laika un intensitātes), var vairs neierobežot mazuļa apēsto produktu daudzumu. T.i. 3-4 mikrodevu vietā var piedāvāt mazulim tik, cik viņš pats vēlas. Protams, pievienojot jaunus produktus, vēlams ievērot piesardzību, bet tiek paredzēts, ka 2 mēnešu laikā mazulis paspēj pagaršot praktiski visus produktus, ko mēdz ēst Jūsu ģimenē. Saprotams, ja šie divi mēneši ir bijuši februāris un marts, mazulis diez vai būs paspējis pagaršot svaigas ogas, tāpēc nevajadzētu viņam ļaut pirmajā dienā apēst visu melleņu spainīti, kas atnests no tirgus.
Mazulim, kas jau labi sēž, var dot pašam savu šķīvi ar dārzeņu, augļu vai cita ēdiena gabaliņiem, kurus ir ērti ņemt ar rokām. Tieši šajā brīdī beidzot var noderēt barošanas krēsliņš, lai gan daudzas māmiņas iztiek arī bez tā. Tāpat no pirmajām piebarojuma uzsākšanas nedēļām ķiparam var dot sausiņus un baranciņas vai kaut ko tamlīdzīgu – visu, ko ir ērti grauzt un apsūkāt, turot rociņās. Kad tad viņš beidzot sāks normāli ēst? Šis ir viens no visizplatītākajiem jautājumiem, ko uzdod jaunās mammas, kas šādā veidā piebaro savu bērnu. Teikšu godīgi, es pati uzdevu sev šo jautājumu. Sevišķi, kad atcerējos, kā mans vecākais bērns gada vecumā brokastīs ēda putru, pusdienās zupu un biezeni, un vakariņās biezpienu ar kefīru. Tad, lūk, bērnam, kas tiek barots ar krūts pienu, pilnīgi normāli līdz gadam un pat ilgāk pārtikt pamatā no mammas piena, bet pārējos produktus tikai nogaršot. Tas it sevišķi izglāba mūs braucienos, kad dēls saņēma tikai krūts pienu un minimālu piebarojumu, bet es biju mierīga, ka viņš neapēdīs neko bīstamu. Visbiežāk mazuļi sāk ēst vairāk, kad mamma palielina savas prombūtnes laiku, piemēram, atgriežas darbā vai mācībās. Daži bērni no sākuma var „niķoties” un pat atteikties ēst bez mammas, sagaidot viņas atgriešanos, bet pēc tam parasti pierod un sāk priecēt vecmāmiņas un citus radiniekus ar apēstā ēdiena daudzumu. Vienlaicīgi tajās dienās, kad mamma ir mājās, mazie var spītīgi pieprasīt krūti un atteikties ēst pat mīļākās tvaicētās kotletītes, kuras gādīgā vecmāmiņa lielos daudzumos pagatavojusi dienu iepriekš. Tāpēc, dārgās māmiņas, nebaidieties uzticēties sev un savam mazulim, un lai jums laba ēstgriba!
Pateicoties pedagoģiskajam piebarojumam bērnam bija lieliska ēstgriba, viņš dzīvi interesējās par vecāku šķīvju saturu. Reizēm pat pārsteidza, kur viņā tik daudz lien un vai viņam vispār kādreiz rodas sāta sajūta... Radinieki brīnījās par mūsu bērna mūžīgo „badīgumu”, jo viņš visu laiku „ganījās” ēdamgalda rajonā un, tiklīdz tur kas parādījās, sita ar plaukstām pa galdu, pieprasot kaut ko piešķirt arī viņam. Deviņu mēnešu vecumā notika kārtējais augšanas lēciens, bērns izstiepās, palika mazāk krociņu un pazuda vēderiņš. Pat it kā vairāk ribiņas kļuva redzamas. Te arī pie mums ierāpās mīļākais mammas „tarakāns”, ka bērns ēd nepietiekami. Sakrita ar kārtējo krīzi un karāšanos uz krūts ik pa stundai gan dienā, gan naktī, ar māmiņu apspriešanos „Pļāpiņā” par nepieciešamību ieviest režīmu. Te vēl arī vecmāmiņa piesteidzās ar padomu no paziņas, kura arī ir tāda paša vecuma zīdainīša vecmamma: dot uz nakti putriņas, tad, lūk, bērns guļot mierīgi un varot nogulēt teju visu nakti. Sāku mēģināt veidot tādu barošanas reižu režīmu, kad devu mazajam pieaugušo ēdienu; norūpējos par visdažādāko ēdienu pagatavošanu no dārzeņiem, augļiem un putrām. Spaidīju visu ar dakšu un devu no karotes, cerībā, ka apēdīs vairāk. Bērnam ēdiens ar varu nemaz nepatika, kā arī tā struktūra: ēdienreižu laikā ēdiens tika spļauts laukā vai arī no tā pūta burbuļus. Visapkārt viss bija pārklāts ar ēdienu: bērna drēbes, grīda, galds, mamma. Tas viss jau sāka izvest mani ārā no pacietības. Kā tad – es centos, gatavoju, bet viņš visu uz grīdas!!! Bērns pilnībā zaudēja interesi par ēdienu un vairs nepiegāja pie galda pieaugušo ēdienreižu laikā. Intereses pēc nosvērāmies - šīs nedēļas laikā esam zaudējuši 200 gramus. Eksperimenti ar ēdienu pirms miega arī panākumiem nav vainagojušies – bērns sāka gulēt aizvien sliktāk: dīdījās un stenēja viscaur nakti, vecāki neizgulējās.
Jāatzīmē, ka pedagoģiskais piebarojums palīdzēja tikt galā ar kaitīgo ieradumu ēst pie televizora. Pamanījām, ka pie ieslēgtā televizora bērnam ēdiens nav prātā – mēs kā zombiji skatāmies uz ekrānu un pavirzām malā vecāku rokas ar mikrodevām, proti, liecieties mierā, netraucējiet skatīties filmu, jā! Tagad nekāda televizora ēšanas laikā – tagad kaut kas viens: vai nu māmiņas mīļākais seriāls un Petjas dievinātā reklāma, vai nu pusdienas/ vakariņas. naomica: - Mūsu pedagoģiskā piebarojuma pieredze
Sākām mēs ar rīsu graudiņiem – pa 2-3 gabaliņiem, burkāniem, kartupeļiem – gabaliņos. Apmēram 3 nedēļas nesteidzos palielināt gabaliņus. Pakāpeniski tika galā ar lielākām mikrodeviņām. Ēdām mēs visu, ko ēdam paši, protams, bez aizraušanās ar asām mērcēm, ceptiem-taukainiem ēdieniem – respektīvi, ar veselīgu pieeju ēdienkartei. Tagad mums ir 10,5 mēneši un ēdam mēs labi, ēdam visu. Par izbrīnu un neizpratni no ārstu (vismaz no mūsu ģimenes ārsta puses), paziņu un radinieku puses nemaz nerunāšu. Galvenais, būt pārliecinātai par savām pareizajām darbībām. Pie visām pozitīvajām atsauksmēm par pedagoģisko piebarojumu vēlreiz apstiprināšu – tas ir viegli māmiņai. Netiek tērēts laiks īpašu bērnu ēdienu pagatavošanai, visi produkti ar mammas piena palīdzību tiek labi sagremoti (bez alerģijām un vēdera problēmām). Bērni lieliski iemācās košļāt, bet tas nākotnē palīdzēs labi sagremot cieto ēdienu. Un apetīte bērniem – lieliska!
© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации |
Рига, Латвия | |||
ПТ, 20/09 вечер 14°..16° | СБ, 21/09 ночь 13°..15° | СБ, 21/09 утро 13°..15° | СБ, 21/09 день 18°..20° |
Предоставлено Gismeteo.Ru |