Главная  |  Форум  |  Статьи  |  Блоги  |  Галереи  |  Консультации по ГВ  |  Расписание занятий
по-русски   latviski
суббота, 05 октября

Фотозал

Занятия и экскурсии



Фотозал

Фотозал

Креатив Лавка

Купи-продай




Olga Bubļej, sertificēta zīdīšanas konsultante

No krievu valodas tulkoja Vineta Rubene


Lai cik tas dīvaini neizklausītos, bet tā ir taisnība: ja bērnam labi iziet vēderiņš, tātad, viņam viss ir kārtībā. Bet kā saprast, vai vēders iziet labi?

Ļoti, ļoti sen, kad es vēl biju skolniece, tētis man izstāstīja anekdoti ar dziļu jēgu.

Viens jauns cilvēks dzīvoja pie attālas pamestas dzelzceļa stacijas. Pat ne stacijas, dzelzceļa pieturas. Vilcieni tur nekad neapstājās, tikai palēnināja gaitu. Viņš sen nebija saņēmis nekādas ziņas no mājām. Te reiz viņš saņēma telegrammu, ka tēvs brauks garām viņa dzelzceļa pieturai. Noteiktajā lalikā jaunietis izgāja sagaidīt vilcienu. Laika bija maz, vajadzēja paspēt parunāt par pašu galveno.
- Tēvs, kā tev iziet vēders? - vaicāja dēls.
- Laaaabi! - skanēja atbilde.
Jaunekļa draugs bija ļoti pārsteigts par šādu dialogu starp tēvu un dēlu. Bet puisis paskaidroja: ja tēvam ir laba vēdera izeja, tātad, viņš labi ēd, ja viņš labi ēd, tātad, viņam ir nauda, par ko nopirkt ēdienu, ja viņam ir nauda, tātad, viņš strādā, ja viņš strādā, tātad, ir vesels, bet, ja viņš ir vesels, tad viņam viss ir LA-BI.

Tāpat ir arī mūsu un jūsu - mammu - dzīvē. Ja bērnam labi iziet vēders, tad viņam viss ir kārtībā. Bet kā zināt, vai vēdera izeja ir laba?

Rūgušpiens vai skūšanās krēms

Sākšu visu pēc kārtas. Pirmajās dienās pēc dzimšanas bērna izkārnījumi atgādina melnu, lipīgu, biezu darvu. Tas ir mekonijs. Mekonijs uzkrājas bērna zarnu traktā visā grūtniecības laikā..

Līdz ar piena atnākšanu, 3.-5. dienā izkārnījumi kļūst gaišāki. Līdz ko mazulis saņem arvien vairāk mātes piena, viņa kakas kļūst gaišākas un šķidrākas.

Normāli zīdaiņa izkārnījumi - tas ir rūgušpienam līdzīgs šķidrums, tikai sinepju dzeltenā krāsā ar ļoti vāju skābpiena smaku. Tomēr, ja mazulis ēd tikai mātes pienu, tad viņa autiņbiksīšu saturs var ievērojami atšķirties no šī apraksta. Mazulim ir tiesības kakāt zaļu vai oranžu masu, viņa izkārnījumi var saturēt recekļus vai gļotas, vai pēc konsistences atgādināt skūšanās krēmu (dēļ liela daudzuma gaisa burbulīšu). Tādas krāsas izmaiņas nenozīmē, ka kaut kas nav kārtībā.

Minimums - divas reizes dienā

Pirmās nedēļas beigās bērna vēderiņām jāiziet vismaz divas trīs reizes dienā ievērojamā apjomā. Kaut gan parasti mazulis kakā gandrīz katrā barošanas reizē vai pēc tās. Katru vēdera izeju pavada burkšķēšana vēderā, gāzītes un nemierīga uzvedība, Mammas īpaši uztrauc tas, ka mazulis spiež, kliedz un rausta kājiņas.

Pieaugšam cilvēkam tāds stāvoklis norādītu uz gremošanas traucējumiem, bet mūsu pieaugušo mēraukla nav piemērojama jaundzimušā zarnu traktam. Ja pieaugušais bez pūlēm nokārto savas dabiskās vajadzības, tad bērnam šie procesi sagādā daudz raižu un rada nemieru. Viņš jūt sasprindzinājumi sevī, bet ko ar to darīt (un, galvenais, KĀ), viņš vēl nesaprot.

Protams, mazulis izrāda patstāvību un mēģina spiest, krekšķina, spārdās ar kājiņām, vārdu sakot, cenšas atrisināt problēmu bez citu palīdzības. Taču, ja neizdodas panākt rezultātu, viņš kļūst nervozs un sauc mammu palīgā. Kā palīdzēt mazulim? 

No fizioloģijas līdz fizikai

Mazliet par fizioloģiju. Pacentieties iztēloties, cik procesu pašlaik norit jūsu organismā. Ak,..! Daudz. Tā, lūk. Pēc piedzimšanas bērns tikai mācās patstāvīgi vadīt savu ķermeni. Visi fizioloģiskie procesi darbojas testēšanas un pielāgošanās režīmā. Termoregulācija pūlas, cik var, bet ar to nepietiek visjaudīgākajam strādājošajam orgānam - vēderiņam. Tāpēc vēderam nepieciešama papildus sildīšana. Tā ir gan siltā māmiņas roka, kas glauda vēderiņu pulksteņrādītāja virzienā, gan plikais mammas vēders, uz kura ir tik patīkami sildīties, gan siltais ūdens vanniņā.

Bet tagad atcerēsimies skolas ķīmijas kursu. Pirmajos dzīves mēnešos bērns uzņem barības vielas lielākoties caur zarnām. Piens tiek pārstrādāts rūgšanas procesā, bet, kā zināms, rūgstot OBLIGĀTI izdalās gāze. Tāpēc,  neatkarīgi no tā, ko mamma ēd, bērnam būs gāzes.

Un visbeidzot mazliet fantāzijas. Nolaidiet bērna dibentiņu zemāk par galvu, piespiediet kājiņas pie vēdera un paturiet viņu tādā stāvoklī: palīdziet viņam pakakāt. Zemes pieviklšanas spēku neviens nav atcēlis, tāpēc kakāt guļus stāvoklī nav visai ērti.

Māmiņas pacietības pārbaude

1,5-2 mēnešu vecumā izkārnījumu izskats un vēdera izejas biežums var strauji mainīties. Pakāpeniski izkārnījumi kļūst biezāki, samazinās "graudiņu" daudzums. Tagad kaka kļūst vairāk līdzīga dzeltenam krējumam. Un te jauno māmiņu sagaida jauns pārsteigums. Netīro autiņbiksīšu daudzums var strauji sarukt. Bērns pārstāj kakāt pēc katras barošanas, bet vēlāk nekakā dienu, divas, trīs...

Kāpēc tā notiek? Lai sajustu nepieciešamību pakakāt, mazajam cilvēciņam nepieciešams sajust virkni noteiktu sajūtu, galvenā no kurām ir izkārnījumu spiediens zarnu traktā. Tieši spiediens veido prasmi atslābināt sfinkterus, atbildot uz saspringumu, nevis tos sasprindzināt. Ļoti svarīgi ir nesteigties un nenojaukt šo paštestu ar klizmām, ziepju gabaliņiem un citiem caurejas līdzekļiem. Bērns, kurš saņem tikai mātes pienu, drīkst nekakāt līdz 12 dienām. Saprotu, ka mammai ir grūti mierīgi sēdēt, neko nedarot, un gaidīt kaku. Ko darīt? Vērot. Ja jūsu bērns purkšķina kā ložmetējs, viņam ir mīksts vēderiņš un labs noskaņojums, tad ar jūsu mazuli viss ir kārtībā. Pacietību jums! Pacietību! Un vēlreiz pacietību!

Tādus paštestus bērns veiks aptuveni līdz 6 mēnešiem. Uz 7 mēnešiem bērna kuņģī sāks izstrādāties gremošanas fermenti un, mammai par apbēdinājumu, kaka sāk ost kā pieaugušajiem. Pakāpeniski defekācijas ritms nostabilizējas līdz trīs reizēm divās dienās. Svarīgi atcerēties: neskatoties uz to, ka fermenti jau izstrādājas, "pieaugušo" pārtika vēl netiek sagremota un iznāk ārā nepārstrādātā veidā.

Tuvojoties gada vecumam, bērns var sākt kakāt nelielām porcijām 3-4 reizes dienā. Ap 1,5 gadu viņš sāks kakāt regulāri reizi diennaktī, noteiktā laikā. Par normu tiek uzskatīts, ja sākumā ir cieta kaka, bet beigās - gandrīz šķidra.





06

Опубликовано: суббота, 6 Июня 2009
Количество просмотров: 67392





© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации



Рига, Латвия
СБ, 05/10
ночь

ясно

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
6°..8°

Ветер В, 0-2 м/сек
Атм. давл. 763..765 мм рт.ст.
СБ, 05/10
утро

малооблачно

/images/weather/d_1_10_0_0.jpg
5°..7°

Ветер ЮВ, 0-2 м/сек
Атм. давл. 764..766 мм рт.ст.
СБ, 05/10
день

ясно

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
11°..13°

Ветер В, 1-3 м/сек
Атм. давл. 764..766 мм рт.ст.
СБ, 05/10
вечер

ясно

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
9°..11°

Ветер ЮВ, 1-3 м/сек
Атм. давл. 764..766 мм рт.ст.

Предоставлено Gismeteo.Ru

Сейчас на сайте: 1 гостей и 0 пользователей.
Если у Вас есть вопросы общего характера, деловые предложения или пожелания, напишите нам письмо
© ККМ Клуб 2006 — 2022